responsiv
Logo - nebankovní půjčka

Oddlužovací firmy: pomohou nebo uškodí?

Když nad dluhy ztrácíte kontrolu a neúměrně zatěžují váš rodinný rozpočet, můžete se obrátit na oddlužovací firmy, které zastaví hrozbu blížící se exekuce a žalob. I mezi těmito firmami se ale vyskytuje spousta „škodičů“. Jak poznat podvodnou firmu a jak vás proti nim chrání novela Ministerstva spravedlnosti?

Některé oddlužovací firmy nejsou solidní

Na inzeráty oddlužovacích firem narazíte v novinách, na internetu i v reklamních letácích. Dlužníci se na ně obracejí v naději, že jim vyjednají lepší podmínky u věřitelů nebo že jim pomohou s vyřízením administrativy pro vyhlášení osobního bankrotu. Jenže svěřit své problémy oddlužovací společnosti se leckdy nevyplácí.

Jaké problémy přinášely lidem oddlužovací firmy?

Každý rok vyhlásí osobní bankrot až 20 tisíc lidí, aby se vymanili z kolotoče dluhů a nespláceli je do konce života. Oddlužovací firmy vybíraly od lidí desetitisíce korun za zpracování návrhu na insolvenci, který však měl často mnoho právních nedostatků a krajský soud insolvenci zamítnul. Lidé své peníze většinou nedostali zpět.

Novela MS chrání dlužníky

Ministerstvo spravedlnosti (MS) stanovilo maximální částku za zpracování návrhů a stanovilo omezující pravidla. Pokud byste využili služeb oddlužovacích firmem, mohou si za zpracování návrhu naúčtovat pouze 4 tisíce korun. Odměnu nemusíte platit předem, ale bude vám započítána do měsíčních splátek, které musíte v rámci insolvence uhradit.

Kdo může zpracovat návrh na oddlužení?

Návrh na oddlužení mohou nově zpracovat neziskové veřejně prospěšné organizace, jež tento úkon provádějí zdarma. Insolvenční návrh mohou také vytvořit advokáti, notáři, exekutoři nebo insolvenční správci s právnickým vzděláním. Právo na oddlužení má dlužník pouze jednou za svůj život. Tím získá šanci začít znovu a poučit se ze svých chyb.

Za návrh na oddlužení nic neplatíte předem

Dlužníci se tak již nemusejí obávat, že by se kvůli neúměrným odměnám pro oddlužovací firmy dostali do hlubších finančních problémů a naopak peníze zaplatí až po schválení návrhu na oddlužení krajský soudem. Pokud by tedy po vás oddlužovací firma požadovala více jak 4 tisíce, narazili jste na podvodníky.

Vloženo: 26 února 2018