responsiv
Logo - nebankovní půjčka

Insolvence: co to je a jak se z ní vymanit?

Do insolvence neboli platební neschopnosti se může dostat každý dlužník, který podcenil svou schopnost splácet závazky. Rázem se dostane do dluhové pasti a hrozí mu exekuce majetku. Přibližme si, co znamená insolvence a jak se z ní vymanit.

Co je insolvence?

Insolvencí se rozumí neschopnost splácet své stávající dluhy. S insolvencí se můžete setkat v souvislosti s osobním bankrotem nebo exekucí. Do platební neschopnosti se mohou dostat lidé, které potkají nepříznivé životní okolnosti, například ztráta zaměstnání či dlouhodobá nemoc. Nevyhýbá se ani osobám, jež neumějí hospodařit s penězi nebo jsou finančně negramotné.

Do insolvence spadnete snadno

Insolvence mnohdy vzniká kvůli nebankovním půjčkám, využívané na zaplacení dovolené nebo pro zvýšení životního standardu. Postihuje často lidi s více půjčkami nebo osoby, které si sjednají novou půjčku na splacení předchozích dluhů. Kvůli stávající zadluženosti ale novou půjčku získají za nevýhodných podmínek a s vysokým úročením.

Co dělat při platební neschopnosti?

Pokud jste se ocitli v insolvenci, obraťte se na finančního poradce nebo odborníky v neziskových organizacích a občanských poradnách. Poskytují poradenství zdarma a pomohou vám vaši situaci řešit. Navrhnout vám mohou oddlužení neboli osobní bankrot. K tomu můžete přistoupit, jestliže máte dluhy u nejméně dvou věřitelů.

Osobní bankrot a jeho pravidla

Po vyhlášení osobního bankrotu vám musí zůstat nezabavitelné minimum a musíte prokázat, že jste schopni během 5 let splatit minimálně 30 % svých dluhů. Od roku 2018 platí novela insolvenčního zákona, jež stanovuje dobu bankrotu na 3, 5 a 7 let a ruší limit pro částku, kterou musí dlužník splatit.

Věřitelé mohou přijít o své pohledávky

Novela insolvenčního zákona je v mnohém nevýhodná pro věřitele, neboť zákon v podstatě umožní zrušit dluhy dlužníka nebo splatit jen minimum. Věřitelům se rovněž zkracuje doba na přihlášení své pohledávky, která trvá pouze 30 dnů od schválení prodloužení. Kdo se nepřihlásí, ten o svou pohledávku přijde a dlužník se dluhů zbaví.

Vloženo: 26 února 2018